• 7/24 Destek Hattı 0 506 055 52 52
sanal vitamin

Bitkisel Yağlar

Adaçayı Yağı ( Elma Yağı ):
Elma yağı bebeklerde grip ve soğuk algınlığında yine bebeklerin gaz problemlerinde tedaviye yardımcı olarak karın bölgesine, sırta ve ayak tabanlarına masaj şeklinde kullanılabilir. Bebeklerde gaz giderici; yetişkinlerde mide gazı giderici, ter kesici ve idrar arttırıcı etkileri vardır. Astıma karşı ve bayanlarda adet düzensizliklerinde etkilidir. Cilt bakım ve temizliğinde kullanılır.
Avakado Yağı:
Her türlü cilt için kullanılabilen avakado yağı özellikle kuru yıpranmış ve yaşlı ciltler için idealdir. Cildi nemlendirir ve canlandırır.Yaşlanma belirtilerini yavaşlatır. Avakado yağı çok hızlı bir şekilde cilde nüfuz etmektedir, bu sebeple masaj yağı karışımlarında çok iyi bir taşıyıcı yağdır. Çok hızlı nüfuz edebildiği için kuru ciltlerin nemlendirilmesine ve beslenmesine yardımcı olur.Egzema tedavisinde bitkisel destekleyici olarak kullanılabilir. Cilde masaj yapmak suretiyle uygulanabilir.
Ceviz Yağı:
Kuru yıpranmış ve yaşlı ciltlerde tercih edilebilir.Saçı besler.Göz çevresindeki kırışıklıklar için ve dudaklardaki çatlamalara karşı kullanılabilir. Ceviz yağı yüksek miktarda linoleik asit ve doymamış yağ asitleri içermektedir. Bu doymamış yağlar sayesinde, tüm cilt problemlerini gidermeye, cildi nemlendirmeye, yaşlanmayı geciktirmeye, cildin yenilenmesine ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bununla beraber, ceviz yağı mantar ve parazit gelişmesini önlemede, egzema, sedef gibi rahatsızlıkların tedavisinde bitkisel destekleyici olarak kullanılabilir. . Yüksek emilim özelliği sayesinde iyi bir masaj ve taşıyıcı yağdır. Dahili olarak kullanımında kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
Hindistan Cevizi Yağı:
Hindistan cevizi yağı protein kaybını azaltarak saç dökülmesini engeller. Hindistan cevizi yağı soğuk havada katılaştığı için kullanmadan önce şişenin sıcak suda bekletilip yağın erimesi sağlanmalıdır. Hazmı kolaylaştırır. Fiziksel yorgunluğu giderir. Saç dökülmesinde etkilidir. Bulantı ve kusmayı giderici etkiye sahiptir. Hindistan cevizi yağı, yıpranmış saç uçlarınıza bakım yaparak yumuşak ve parlak bir görünüm kazandırır. İltihaplanmaya karşı etkili olduğundan haricen eklem ve kas ağrılarına ve romatizmaya karşı kullanılır. Ayrıca pastalarda esans olarak kullanılır. Günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 2-3 damla damlatılarak alınır. Haricen uygulanacak yer temizlenir ve bol miktarda yedirilerek tatbik edilir. Ayakta oluşan mantar hastalıklarında da sürülerek kaşıntıyı önler. Masaj yapılarak cilt altında toplanan yağ ve toksit maddelerin terleme yolu ile dışarı atılmasını sağlar.
Isırgan Tohumu Yağı :
Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Cildin yaşlanmasını geciktirir. Dahilen olduğu gibi haricen de kullanılabilir.Dahilen kullanıldığında idame doz sabah akşam 5 er damladır.Faydasının görülebilmesi için en az iki ay sürelik kürler şeklinde kullanılması önerilmektedir. Saçı kuvvetlendirir. Hücre yenileyicidir. Böbrek kumlarını ve taşlarını döker. Saç dökülmesini önler. Burun kanamasını giderir. Egzama şikayetlerini giderir.
Kekik Yağı :
Soğuk algınlığı,grip gibi solunum yolu rahatsızlıklarında tedaviyi destekleyici olarak kullanılmaktadır.Bu amaçla karın,sırt ve ayak tabanlarına birkaç damla zeytinyağı sürüldükten sonra bu bölgeler 3-4 damla kekik yağı ile masaj yapılır. Karın ağrısı ,hazımsızlık gibi durumlarında tedaviyi desteklemek için 1-2 damla kekik yağı bir çay kaşığı toz şekere veya 1 adet küp şekere damlatılıp dahilen tüketilir. Kuvvetli antiseptik özelliği nedeni ile soğuk algınlığı, öksürük, bronşit, ağız, boğaz ve bademcik enfeksiyonlarında bronşit, nezle, grip, solunum yolu rahatsızlıklarında tedaviyi destekler. Diş eti iltihaplarına iyi gelir. Kurt düşürücüdür. Alyuvar oluşumunu arttırır. Şeker hastalığına iyi gelir. Yara ve yanıklarda antiseptik olarak kullanılır. Romatizmaya iyi gelir.
Nane Yağı :
Mide bulantısı, şişkinlik gibi durumlarda tedaviye yardımcı olarak 3-4 damla nane yağı bir küp şekere damlatılarak dahilen alınır. Nane yağı baş ağrısını gidermede destekleyici olarak kullanılabilir. Şakaklara masaj şeklinde de uygulanabilir. Sinirsel kaynaklı baş ağrılarında ve migren tedavisinde kullanılmaktadır. Nane yağı mide bulantılarını gidermeye, soğuk algınlığını geçirmeye, yüksek ateşi düşürmeye, sinüslerin açılmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca hazmı kolaylaştırıcı ve gaz söktürücü etkisi vardır.
Rezene Yağı :
Gaz problemlerinde tedaviyi destekleyici olarak kullanılabilir.2 yaşın altındaki bebeklerde içebilecekleri kadar suya 1-2 damla , 2 yaşın üzerindekilerde 3-4 damla yetişkinlerde 6-7 damla kullanılır. Midevi şişkinlik, hazımsızlık rahatsızlıklarını giderir. Gaz söktürücü ve anne sütünü arttırıcı etkisi vardır. Yara iyileştirici özelliğe sahiptir. Cildi besler ve pürüzleri giderir.
Zencefil Yağı :
Aromaterapide; kan dolaşımını hızlandırmak, öksürüğü gidermek, kasların gevşemesini sağlamak ve soğuk algınlığı tedavisi için kullanılır. Buhar yoluyla kullanıldığında oldukça fayda sağlayan zencefil yağı, soğuk algınlığı, nezle, bulantı, halsizlik durumlarında etkili olabilir. Sabit yağlarla karıştırılıp masaj şeklinde kullanıldığında romatizma, eklem ve adele ağrılarında, kan dolaşımının zayıf olduğu bölgelerde, fayda sağlayabilir. Dahilen yatıştırıcı ve gaz söktürücü özellikleri vardır. Beden ve zihin gücünü artırır. Kusmayı ve ishali önler. Isıtıcı, uyarıcı ve antiseptik etkileri vardır. Karaciğer yetmezliği için faydalı olduğu söylenir. Felçli hastalarda kullanılabilir. Karın ağrılarını giderdiği, romatizmayı tedavi ettiği ve saça parlaklık verdiği bilinen faydaları arasındadır.
Kabak Çekirdeği Yağı:
E vitamini ,selenyum,çinko,magnezyum mineralleri bakımından zengindir.Toksinlerinin atılımını destekler.Antioksidan özelliği vardır. Bağışıklık sistemini destekler. Cilt hastalıklarına da yardımcı olur. Cildi düzgünleştirir, yumuşatır ve yaşlanmasını yavaşlatır. Göz çevresine sürüldüğünde yaşlanma etkilerini azaltmaktadır. Toksinlerin atılmasına yardımcı olur; antioksidan etkiye sahiptir. Prostatı önleyici, bağırsakları yumuşatıcı, kurt ve şerit düşürücü olarak önerilir. Toksinlerin etkisini azaltarak enfeksiyonlu, iltihaplı hastalıklardan koruyabilir. Kolesterolü düşüren ve kalp sağlığını koruyan olumlu etkileri bulunur. Harici kullanımda hücre zarının okside olarak erken bozulmasına engel olmaya da yardımcı olmaktadır.
Kantaron Yağı :
Yaraların iyileşmesinde tedaviye yardımcı olarak kullanılabilir. Bebeklerin pişiklerinde etkilidir. Hazmı kolaylaştırıcı ve iştah açıcı özelliklere sahiptir. Ateş düşürücü etkisi vardır. Ülser ve gastritte iyileşmeyi hızlandırır. Yara ve yanıkların iz bırakmadan iyileşmesine katkı sağlar. Kanamayı durdurucu etkisi vardır.
Susam Yağı :
İçerdiği yüksek oleik asit (omega-9) ve antioksidanlar nedeniyle, cildin yaşlanmasını engellemeye, kalıcı nem oluşturmaya yardımcı olur. Güneşten koruma faktörü SPF 45 gibi oldukça yüksek bir değerdedir. Kakao yağı ile karıştırılarak sağlıklı ve kalıcı bir bronzluk sağlanabilir, denizin ve güneşin zararlı etkilerinden korunmaya yardımcı olur. Taşıdığı demir, lesitin ve vitaminlerin yardımıyla kansızlık sorunlarında kullanılabilir. İçerdiği kalsiyum sayesinde yaşlanmayla birlikte gelişen kemik yoğunluk azalmasını gidermeye yardımcı olur. Harici kullanımda, muhtelif cilt sorunlarını ve mantar enfeksiyonlarını engellemeye yardımcı olmaktadır. Kalsiyum ve vitamin eksikliği nedeniyle bozulmuş tırnakların onarılmasında oldukça faydalıdır.
Üzüm Çekirdeği Yağı:
Üzüm çekirdeği yağı, yüksek antioksidatif etki gösteren flavonoidlerce zengindir. Antioksidanlar, hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyan bileşiklerdir. Özellikle üzüm çekirdeğinde bulunan PCOs (prokyanidolik Oligomer) olarak adlandırılan fitokimyasallar antioksidatif özelliklerinin yanında, kan akımının düzenlenmesine ve kan damarlarının güçlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Kan akımını arttırması ve kan damarlarında bulunan düzensizlikleri gidermesi sebebi ile diabet hastalarında, varis sorunu olanlarda, katarak ve göz yorulmalarını azaltmakta tedaviyi destekleyici olarak kullanılabilir. Harici kullanımında cilt elastikiyetini arttırmaya ve yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olmaktadır.